<h3

Słów kilka o Jodze Śmiechu

Joga śmiechu jest formą ćwiczeń w rodzaju wewnętrznego joggingu, która promuje wykorzystanie śmiechu jako formę aktywności fizycznej. Została  stworzona jako system w Indiach w połowie lat 90 – tych przez lekarza dr  Madana Katarię jako pewnego rodzaju eksperyment społeczny i obecnie jest nadal  stosowana podczas spotkań służących poprawie zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego, wzmocnieniu i odbudowie sił witalnych. Joga Śmiechu  zawdzięcza swój sukces swojej prostocie i dostępności – każdy może ja uprawiać.  Czerpie z nauk wcześniejszych pionierów śmiechu jako terapii.. Szybko rosły i nadal rosną niezależne kluby zrzeszające śmiech jako metodę relaksu i poprawy jakości życia. Promuje się w nich apolityczne, areligijne ideały bezwarunkowej radości i śmiechu

Podstawowym założeniem Jogi Śmiechu jest to, że twoje ciało może i wie jak się śmiać, niezależnie od tego, co twój umysł ma do powiedzenia. Przy takim podejściu do śmiechu, uczestnicy nie muszą mieć poczucie humoru, nie muszą opowiadać sobie dowcipów, nawet nie musza być szczęśliwi. Na zajęciach Jogi Śmiechu zachęcamy, aby „śmieć się bez powodu”, jeśli jest taka potrzeba, aby udawać śmiech, aż stanie się on rzeczywisty.

Śmiech to łatwy sposób, aby wzmocnić wszystkie funkcje immunologiczne, dostarczyć więcej tlenu do organizmu i mózgu, doświadczyć  pozytywnych uczuć i doskonalić swoje  umiejętności interpersonalne.

Ostatecznym celem ruchu Jogi Śmiechu na całym świecie jest zdrowie, radość i pokój  osiągany poprzez uśmiech i śmiech.

Tam gdzie cichnie  umysł, cichnie też ego i nie ma miejsca na konflikty i walki o władzę. Śmiech jest uniwersalnym językiem, który przekracza wszelkie bariery: języka, wieku, płci, rasy i pochodzenie społecznego. Poprawia on relacje interpersonalne i komunikację.  Takie podejście instynktownie przełamuje bariery między ludźmi. Śmiech jest językiem międzynarodowym.

Bezsprzecznym jest to, że śmiech odgrywa rolę w uzdrawianiu, zachowaniu zdrowia, kontroli naszej reakcji na stres i utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Śmiech został odkryty na nowo jako potężne narzędzie wspomagające w walce z wieloma dolegliwościami psychicznymi i fizycznymi.

Śmiech oddziałuje w ten sposób, że nasz organizm uwalnia do krwiobiegu endorfiny czyli substancje wywołujące dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie substancje te wywołują także wszelkie inne stany euforyczne i tłumią odczuwanie drętwienia i bólu.

wysokiego stężenia substancji komunikacyjnych związanych z poczuciem szczęścia, ciepła, miłości bezwarunkowej, klejenie, tolerancji, przebaczenia, hojności i współczuciu. Śmianie się to jakby picie koktajlu radości.

Obecność w naszym organizmie tego radosnego koktajlu hormonów i neuro – peptydów uniemożliwia produkcję innych hormonów i neuro – peptydów, tych które odpowiadają za odczuwanie nienawiści, strachu, przemocy, zawiści, agresji oraz emocji związanych z wojną i uciskiem.

Nazwijmy ten koktajl radości. Obecność ta radość koktajl hormonów i neuro -peptydów uniemożliwia produkcję innych hormonów i neuro-peptydów, które odpowiadają nienawiści, strachu, przemocy, zawiści, agresji i emocji związanych z wojną i ucisku.

A śmiejąc się w grupach, ilość koktajlu radość ma bardzo wysokie stężenie  poprzez efekt mnożnikowy. Osoby po zajęciach Jogi Śmiechu wchodzą w interakcje z wieloma ludźmi poniekąd „zarażając” je swoim radosnym stanem emocjonalnym. Oni z kolei „zarażają” innych, z którymi stykają się  … i tak dalej.

Pokój najpierw rozpoczyna się wewnątrz każdego z nas, a dopiero potem emanuje na zewnątrz przyczyniając się do globalnego pokoju.

Nie śmiejemy się, bo jesteśmy szczęśliwi. Jesteśmy szczęśliwi, bo śmiejemy się.

Wiele osób zastanawia się, jaki jest związek między śmiechem a jogą i czy w ogóle. Tym co łączy śmiech i jogę jest oddech.

Słowo joga wynika z korzenia sanskryckiego „Yuj”, co oznacza, zdobyć, zintegrować i ujednolicić. Oznacza to zintegrowanie wszystkich aspektów życia, harmonizację naszego ciała  z naszym umysłem, duchem i społeczeństwem. Istnieje wiele ścieżek Jogi. Do najbardziej znanych należy hatha jogi,  praktyka jogi  koncentrująca się na równoważeniu  energii organizmu przez fizyczne postawy asan.

Joga Śmiechu to zupełnie inne podejście.

Choć Joga Śmiechu uczy kilku jogicznych ćwiczeń oddechowych, robi to w celu  wykorzystanie aktywności oddechowej pomiędzy ćwiczeniami śmiechu jako sposób na relaks ciała i umysłu. Joga uczy, że oddech to łącznik pomiędzy ciałem a umysłem.  Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas pogłębiania oddechu uspokajamy swoje ciało. Kiedy uspokoimy nasze ciało, to nasz umysł automatycznie uspokaja się. Gdy ciało i umysł są zrelaksowane zaczynamy coraz bardziej być świadomi „tu i teraz”. Zdolność doświadczania w pełni naszego życia,  doświadczania ” tu i teraz” ma ogromne znaczenie, ponieważ jest to jedyny moment, w którym możemy doświadczyć szczęścia. Bycie w teraźniejszości uwalnia nas od żalów przeszłości i niepokojów o przyszłość i pozwala nam cieszyć się pełna obecnością. W chwili kiedy śmiejemy się istnieje tylko śmiech wszystko inne schodzi na dalszy plan. Chwile śmiechu to chwile wytchnienia, odpoczynku i zanurzenia się w radości.