Bardzo efektywnym i prostym zarazem sposobem pracy z przeprogramowaniem wzorców są afirmacje. Afirmacje, o których tutaj mowa, wyrosły na gruncie terapii racjonalno- emotywnej (RET), u podstaw której leży przekonanie, że myślenie wyprzedza odczuwanie, tzn. ani ludzie ani zdarzenia, ale nasze myśli o ludziach i zdarzeniach, wywołują określone emocje. To samo przekonanie leży u podłoża afirmacji oraz zasady, że pozytywne myślenie daje pozytywne rezultaty i oczywiście na odwrót.
Najprostszym sposobem sformułowania odpowiedniej dla siebie właściwej afirmacji jest pozytywne zaprzeczenie pierwszej negatywnej myśli znajdującej się w nas. Np.:
Boję się o swoją przyszłość.
Zamieniamy to stwierdzenie na zdania pozytywne dla nas:
Jestem zawsze i wszędzie bezpieczna
Moja przyszłość jest bezpieczna i pełna cudownych niespodzianek
Ufam swojej przyszłości
Jestem spokojna o swoją przyszłość
Afirmacjom można nadawać rozmaite formy, jednak te najskuteczniejsze prezentują się następująco:
1 afirmacja powinna zawierać imię osoby, która z nią pracuje: Ja Ania jestem niewinna
1 afirmacje zawsze formułujemy w czasie teraźniejszym oraz w trybie dokonanym w formie twierdzącej
1 formułujemy je według podanego wzoru: Ja (imię) treść x 5 Ty (imię ) treść x 5 Ona (imię) treść x 5
Używamy tak rozbudowanej formy, ponieważ przekonania deprecjonujące nas są zakorzenione w podświadomości, w postaci komunikatów nadawanych w różnych osobach, natomiast w procesie kreacji budujemy pozytywne myślokształty dla każdej sytuacji, w którą wchodzimy i w której uczestniczymy.
Aby pisanie afirmacji nie przybrało formy autohipnozy, do czego prowadzi automatyczne pisanie, a także aby nasze Niższe Ja sprawnie i szybko z nami współpracowało, piszemy afirmacje z tzw. kolumną reakcji. Wygląda to tak: Afirmacja Negatywna myśl Ja Ania jestem wartościowa i cennaJa Ania jestem wartościowa i cennaJa Ania jestem wartościowa i cennaJa Ania jestem wartościowa i cenna Nie ,nie jestemCo za głupi pomysł!Brednie (zbiera się na płacz) ,czuję buntCzyżby? kogo chcesz przekonać?…dalsze reakcje emocjonalne
Poprzez taką formę pracy jesteśmy w bezpośredni sposób skonfrontowani z zawartością naszego Niższego Ja. Pozytywne komunikaty, które sobie aplikujemy, spotykają na swojej drodze negatywne opinie, podszyte bardzo niskimi nieraz emocjami, wypierając je w ten sposób do sfery świadomej. Jesteśmy z nimi postawieni oko w oko.
Afirmacje mają moc przetwarzania umysłu, pozwalają odczuć prawdę w najgłębszych i najbardziej wypartych zakamarkach podświadomości.
Afirmacje należy traktować jako formę terapii, a nie jako element samodestrukcji. Niekiedy bowiem ludzie potrafią ich używać tylko po to, by dokonywać eskapizmu i wzmacniania swych negatywnych doświadczeń. Mądre i świadome używanie afirmacji pokazuje tylko, jak głęboko destrukcyjne przekonania tkwią w nas samych.
Afirmacje wzbudzają to, co w nas uśpione, a co nie pozwala na swobodne przejawianie się. Starych, utartych przekonań nie da się zmienić w ciągu jednego dnia. Aby tego dokonać, trzeba uzbroić się w cierpliwość, wykazać wiele samodyscypliny oraz systematyczności. Ale efekty są trwałe i jednoznaczne.
W afirmacjach nigdy nie stosujemy zwrotów, które mogłyby zaszkodzić nam, albo komuś innemu. Mają to być stwierdzenia odnoszące się tylko i wyłącznie do nas samych, mające na celu wywoływanie zmian przede wszystkim w nas. To, że w wyniku systematycznej pracy nad sobą zmieniają się okoliczności naszego życia i nastawienie konkretnych ludzi do nas, jest tylko efektem naszych czystych intencji oraz działania praw kreacji.
W afirmacjach nie manipulujemy treścią, ani nie próbujemy niczego wymuszać. Piszemy również stwierdzenia, które pomagają nam zmieniać nasze życie i wywołują zmiany na planie fizycznym w postaci naszego dobrego samopoczucia oraz spokoju umysłu. Zgodnie z prawami kreacji to, na czym się koncentrujemy, wzrasta, więc piszemy afirmacje, które są nam potrzebne na dany moment, a nie na zapas. Nasza energia jest bowiem zbyt cenna, aby ją w ten sposób marnować.
Nie afirmujemy też, tak jak i nie medytujemy za nikogo innego. Ewentualnego wsparcia możemy udzielać posługując się modlitwą wstawienniczą. Wykonujemy praktyki duchowe tylko dla samych siebie. To, że pomagają przy tym innym, jest tylko dodatkową korzyścią dla tych, którzy są na to otwarci, jednakże my nie koncentrujemy się na wspomaganiu innych.
Ważnym jest, aby afirmacje pisać lub powtarzać z uczuciem radości i zabawy. Jest to bardziej zachęcające dla naszego Niższego Ja. Nie przesadzajmy również z ilością używanych afirmacji, ponieważ ogromna ilość uwalnianych treści z podświadomości może wykreować niezły bałagan w życiu, który potem trudno jest zintegrować bez fachowej pomocy terapeuty.
Afirmowanie to metoda prosta prowadząca do dużych, wymiernych zmian.