Lucerna jest rośliną strączkową i należy do najstarszych roślin pastewnych znanych człowiekowi (jako pasza dla zwierząt). Pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie pod nazwą ALFALFA od dawna stosowana jest jako środek zwiększający witalność i środek leczniczy w profilaktyce wielu schorzeń.
Z najnowszych badań wynika, że lucernę możemy traktować jak naturalną multiwitaminę. Jej zielone liście to prawdziwa fabryka witamin: beta-karotenu, witamin grupy B, C, E. D i K. Jest też jednym z najbogatszych w składniki mineralne pokarmów dostępnych człowiekowi. Pod względem ilości łatwo przyswajalnego żelaza jest rekordzistką wśród roślin, co sprawia, że stosowana jest jako środek „na dobrą krew”, zwłaszcza, gdy masz problemy z krzepliwością lub skłonność do anemii.
Zawiera też naturalny fluor, który gromadząc się w organizmie kształtuje emalię zębową, chroni przed próchnicą i zapobiega paradontozie. Ze względu na obecność w lucernie zielonego barwnika chlorofilu stosuje się ją jako środek odtruwający organizm z toksyn i usuwający zakwaszenie organizmu.
Lucerna posiada zdolność regeneracji śluzówki układu pokarmowego i może leczyć wrzody (przełyku, żołądka, jelit), przyspieszać gojenie ran i poprawiać wygląd skóry. Sprzyja rozwojowi przyjaznych bakterii w jelicie i może być skuteczna jako środek przeciwgrzybiczny. Wykazuje też działanie moczopędne i przeciwzapalne korzystne w przypadku podagry, stanów zapalnych układu moczowego i prostaty. Obecność składników czynnych (saponin) pretenduje ją do roli środka regulującego ciśnienie krwi i obniżającego poziom złego cholesterolu. Lucernę możemy też polecić kobietom w okresie menopauzy i w profilaktyce raka piersi.
Kiedy więc cierpisz na:
Efekty działania lucerny nie są widoczne od razu, ale jej działanie jest bardzo intensywne.