Osobiście traktuję reinkarnację jako jedną z propozycji wyjaśniających zdarzenia zachodzące w ludzkim życiu. Ponieważ mam umysł trochę naukowy, staram się patrzeć na świat i to, co w nim zachodzi w sposób zintegrowany.

To, co widzę staram się interpretować i oceniać w sposób racjonalny, tzn. zmierzyć, zważyć, zaklasyfikować. Nie wszystkie zjawiska poddają się takiemu postępowaniu. Bo jak tu zmierzyć zachowania, uczucia, myśli? Trzeba się w tym względzie kierować raczej intuicją. Pomimo to pragnę podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tzw. wspomnień z poprzednich wcieleń. Dla niektórych osób mogą być one kontrowersyjne.

Uważam, że problemy ludzi mają swoje przyczyny w dzieciństwie, relacjach z nauczycielami z podstawówki, szkół średnich czy okresie dorastania.

Skłaniam się ku temu, że podczas sesji regresywnych czy hipnozy reinkarnacyjnej dana osoba dociera do głębszych warstw podświadomości, w której ma zapisane wspomnienia z jej obecnego życia. Nie zawsze są one przyjemne, wobec czego abyśmy mogli względnie dobrze funkcjonować, są one przetworzone przez podświadomość.

Dlatego nie dziwią mnie doświadczane przez ludzi podczas sesji regresywnych wizje królów, magów, kapłanek, kapłanów. Nie dziwi mnie również, że osoby te twierdzą, że wydarzenia działy się w historycznej przeszłości, np. 200 lat temu. Przecież większość z nas była w jakimś muzeum, widziała starodawne obrazy i oglądała filmy historyczne.

Nasza podświadomość natomiast w jakiś sposób przetworzyła to i teraz ujawnia podczas sesji regresywnej. Osoby korzystające z tego rodzaju praktyk najczęściej nie do końca mają ułożone swoje życie, dlatego ich podświadomość, poprzez wizje jakich doświadczają, pokazuje ich tęsknotę i pragnienia bycia kimś ważnym i znaczącym, co jest normalną sprawą dla większości ludzi.

Przecież chyba każdy z nas chce być piękny, bogaty i szczęśliwy. Wyrazem tych tęsknot są wizje królów, kapłanów, wróżek itp. W przedstawiony wyżej sposób ujawniają się wspólne wszystkim ludziom archetypy, czyli części osobowości symbolizujące określonego rodzaju zachowania. Ilustracją ludzkich archetypów są m.in. znaki zodiaku czy karty tarota.

W tarocie mamy kartę Mag. Przedstawiony jest na niej młodzieniec za stołem na którym ułożone są monety lub talerze. Trzyma on różdżkę w ręku. Mag symbolizuje człowieka, który zdobył jakąś wiedzę, którą potrafi się sprawnie posługiwać. Jego zaletą jest to, że może eksperymentować i wywierać wpływ na swoje otoczenie.

Jego wadą może być to, że wiedzę, którą posiada, uważa za jedyną prawdę. Jego pogląd może być głęboko zakorzeniony w określonych przekonaniach, które mogą mieć nie wiele wspólnego z rzeczywistością. Może dążyć on za wszelką cenę do narzucania tych przekonań swojemu otoczeniu. Tego rodzaju zachowania w określonych sytuacjach przejawia każdy z nas.

Wizje, uważane przez niektórych za przejaw reinkarnacji, według mnie mogą być także wynikiem ujawniających się czasem w hipnozie zdolności jasnowidczych. Podobne umiejętności prezentują uczestnicy kursów doskonalenia umysłu Silvy, którzy na podstawie imienia, nazwiska, wieku, miejscowości diagnozują stan organizmu opisanej w ten sposób osoby. Często mają oni wizje wyglądu tych osób i są w stanie opisać ich dolegliwości fizyczne.

artykuł pierwotnie ukazał się 20.03.2002 r. w starym wydaniu cudownegoportalu