Choćby dlatego, że mamy z tego korzyści – lepsze zdrowie, relacje, lepsze życie. Bez wybaczenia nie ma mowy o rozwoju duchowym. 

Jakie są te osobiste korzyści?

Badania potwierdzają związek urazów psychicznych i stresów z układem krążenia – ciśnieniem krwi, osłabieniem ogólnej odporności organizmu. Nowotwory, które zbierają co raz większe żniwa – także mają związek z brakiem wybaczenia, z poczuciem winy.
Osoba, która sprowadziła Radykalne Wybaczanie do Polski, p. Irena Polkowska Rutenberg, jest tego klasycznym przykładem. Wybaczenie matce i synowi uratowało jej życie. Z resztą nie tylko jej. Badania prowadzone przez brytyjskiego psychiatrę, Stevena Greera, wskazują jednoznacznie na związek chorób nowotworowych z ekstremalnym tłumieniem emocji. Zwłaszcza gniew stał się prawdopodobną przyczyną zachorowań i rozwoju tych chorób. Pokazano także, że początki choroby sięgają kilku lat przed jej ujawnieniem, kiedy to wydarzyła się sytuacja związana z trudnymi emocjonalnie odcinkiem życia pacjentów.

Korzyść jaką przynosi wybaczenie to więcej sił witalnych i poczucie uwolnienia. Podtrzymywanie przeszłego już, emocjonalnego zranienia zwyczajnie odbiera siły. Uczucie gniewu czy potrzeba zemsty niszczy twój system immunologiczny. Kiedy wybaczasz zyskujesz zdrowie ale i poprawiają się relacje z drugim człowiekiem. Czujesz się wolny od niszczącego, bagażu. Czujesz, że masz niesamowite możliwości, że możesz tworzyć życie takie jakie chcesz, żeby było.
Obecnie można skorzystać z kilku metod, dzięki którym następuje pojednanie z przeszłością. Jedną z nich, prostą i natychmiastową jest „Radykalne Wybaczanie” (wg C.Tippinga). Uczy ona dostrzegać doskonałość i sens w najbardziej nawet zawikłanych i trudnych sytuacjach. Proponuje praktyczne sposoby „przepis” jak tego dokonać. Ofiarowuje wewnętrzne przebudzenie. Nie musisz być mistykiem , jest ono w zasięgu twoich możliwości. Na warsztatach nauczysz się wybaczać i sam tego doświadczysz. Spojrzysz na życie z nowej perspektywy i będziesz nią zachwycony.